A háromdimenziós szinte élethű PU-hab állatgurákra lőve szinte a vadászatszerű élményként élhetjük meg a hagyományos vadászfordulókat. A legnehezebbnek tartott terepíjászati mód, mivel soha nem előre közölt távolságokról kell a lövést leadni.
A változatos terepviszonyokból fakadóan az íj tökéletes ismeretét és kiváló távolságbecslő képességet követel a versenyzőtől. A magyar 3D íjászok a világ élmezőnyéhez tartoznak. Akár FITA, IFAA, vagy IAA szabályzat szerint rendezett versenyeken indulnak versenyzőink, szinte biztosak lehetünk abban hogy érmekkel térnek haza.
A vadászat során sincs a vad oldalára célpont felfestve. A különböző találati zónák, a célzáskor általában nem láthatók. A 3D íjászat gyorsan fejlődik és komoly versenysporttá nőtte ki magát. Ebben egy kicsit mindenki átélheti a legősibb vadászszenvedélyét és még versenyezhet is.
A pályaíjászat első pillantásra talán a legegyszerűbbnek tűnő szakág az íjászaton belül. Egyszerűsége ellenére mégis egy-egy versenyen a viszonylag nagy lövésszám miatt komoly fizikai és mentális felkészültségre van szükség, hogy lövéseink ugyan olyan pontosak legyenek úgy a verseny legelején, mint a legvégén. A pályaíjászat a nyíllövés, ill. az íjászat alapiskolája.
Az Olimpiai játékok programjában csak az olimpiai relexíj osztály szerepelhet, a Világjátékokon a csigás íjászok versenyezhetnek. Mind két íj stílus részt vehet a Paralimpián.
Talán a legismertebb pályaíjászati forma a mindenki által jól ismert, több színű (belülről kifelé: sárga, piros, kék, fehér és fekete), 10 körös lőlapra történő lövésekből álló versenyforma. Pályaversenyeken a lövések sík terepen lőlapokra történnek meghatározott távolságra és meghatározott idő alatt.
„A történelmi íjászat sport és hagyományőrzés egyben.”
A történelmi íjászat egyre népszerűbb látványos sport hazánkban és Európa szerte. A történelmi íjász versenyek hangulata, korhű, történelmi jellegű ruhák világa könnyen rabul ejti a nézőket, leendő íjászokat. Sokak számára jelenti a szabadidő hasznos, kellemes eltöltését. Vannak, akiknek egyfajta időutazás a régi korokba. Van, akiknek a hagyományok, a honfoglaló magyarság hadi tudományának ápolása, bemutatása.
A Magyar Íjász Szövetség keretén belül 2000-óta létezik történelmi íjász szakág, ahol eleinte csak két íj kategóriában lehetett versenyezni (történelmi hosszúíj, és pusztai merevszarvú reflexíj) melyek paraméterei pontosan rögzítve voltak. Az évek során bővültek a kategóriák. A mai napig követelmény azonban a céllövő heggyel ellátott, madár tollazatú fa nyílvessző.
Maga a terepíjászat a vadászíjászatra való felkészülésből ered. A terepíjász versenyeken jelöletlen, illetve jelölt távolságokon, szabványos lőlapokra löne. Jellemző a szakágra a célonkénti több lövés lehetősége és a lőtávok igen széles skálája
Akik a szabadidejüket szeretik a természetben eltölteni és szeretnek célba lőni, azoknak a terepíjászat valamelyik formája adhat egy tartalmas hétvégi szórakozást. A terepversenyek lényegét a domborzatból fakadó le és fellövések és a növénytakaró miatti fényviszonyok váltakozása adja.
A pálya mezei, erdei környezetben kialakított változatos vonalvezetésű rövid túra útvonal, ahol kis csoportokban haladnak körbe. A nyomvonala mentén különböző távolságban elhelyezett és többféle méretű körkörös, vagy állatot illusztráló papír célokra lehet lőni.